Santorini

Santorini Adası, zaman dursun isteyeceksiniz!


Santorini volkanik bir adalar grubu olup, hilal biçimindeki kalderası, içine sokulan büyük koyu ve tamamen beyaz ile mavi renklerinden oluşan evleriyle son yıllarda oldukça popülerleşmiştir.

Bu özelliklerinden ötürü “romantizm adası” olarak bilinmektedir.

Her yıl hem yaz tatilcilerin uğrak adresi, hem de yeni evlenen çiftlerin balayı mekanı olmuştur.

Santorini Adasına gitmek için öncelikle Samos'tan Mikonos adasına , oradanda Yunan iç hat feribotuyla Santorini'ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz Celestyal gemisinin 3 ve 4 gecelik programlarında Santorini'de bir duraktır.

Feribot bileti almak için Tıklayınız

Santorini Adası Ege Denizi’nde, Yunanistan’ın 200 kilometre güneydoğusunda bulunan turistik bir adadır. Santorini volkanik bir adalar grubu olup, hilal biçimindeki kalderası, içine sokulan büyük koyu ve tamamen beyaz ile mavi renklerinden oluşan evleriyle oldukça popüler bir yerdir.

Santorini Adası Ege Denizi’nde, Yunanistan’ın 200 kilometre güneydoğusunda bulunan turistik bir adadır. 14.000 nüfusa sahip olan ada, 2.500 yıl önce burada yaşanan bir volkan patlamasından sonra 73 kilometrelik bir alanın çökmesiyle oluşmuştur. Günümüzde adanın içine sokulan büyük koy, bu çöken 73 kilometrelik alandır. Ada 200 metre ve 400 metre yükseklikteki dik kayalıklarla çevrilidir. Fira ve Oia isimli popüler yerleşim yerlerine sahiptir. Burada ki evlerin fiyatları ise çok yüksektir ve genellikle dünyaca ünlü isimlerce satın alınmıştır. Santorini olağan üstü manzarasının yanında arkeolojik ve antik siteleriyle de önemli bir turizm merkezidir.

Santorini göz alabildiğine uzun kumsalları ile ünlü bir ada değil ancak güzel, tertemiz, berrak bir denizi var. Otobüsle ulaşabileceğiniz çok güzel pilajlar olduğu gibi kendi aracınızla gidebileceğiniz daha sakin sahiller de var. Bu sahiller daha çok adanın doğusunda ve güneyinde sıralı. Zira, adanın batısı daha çok uçurumlarla dolu olduğu için buradaki sahillere tekneler dışında ılaşım biraz zor. Eski limandan binilen teknelerle turlara katılabilirsiniz. En meşhur plajlar adanın doğusunda ve güneyinde sıralanıyor.

Fira Merkezi’nden Kamari’ye giden belediye otobüsülerine binerek Kamari sahiline ve Mavri Paralia (Siyah Sahil – Black Beach) plajına gidebilirsiniz. Kamari hem gündüz hem de geceleri oldukça hareketli bir köy. Hemen yakınındaki Mavri Paralia plajı ise adanın volkanik yapısı nedeniyle simsiyah küçük çakıl taşlarından oluşuyor. Şezlong ve şemsiyeler de mevcut. Şezlong ve şemsiye yazın gündüz saatlerinde ücretli olmasına rağmen (akşam belli bir saatten sonra ücret alınmıyor) isterseniz plajdaki boş alanlara havlunuzu serip ücretsiz olarak plajdan istediğiniz gibi faydalanabilirsiniz. Kafeteryalar ve balık lokantalarının yanı sıra, pide arası döner, çöp şiş (suvlaki) yiyebileceğiniz dükkanlar da var. Denizin içindeki balık sayısı az ama genelde büyük balıklar var. Snorkel ve maskeyle balıkların dünyasına dalmak isteyenleri kırlangıç balığı gibi sürprizler bekleyebilir. Kırlangıç balığının kanatlarından yayılan o muhteşem mavi renk, siyah taşlarla birleştiğinde kendinizi bir bilim kurgu filminde gibi hissedebilirsiniz ya da bu cümleyi fazla “romantik/abartılı” bulabilirsiniz.

Ayrıca burada dalış turları yapan firmalar da bulunuyor. Hem tüplü dalış, hem de snorkel dalışı için turlar var. Sabah başlayan tur öğle saatlerinde bitiyor. Bu tur sayesinde Santorini’nin denizaltındaki güzelliklerine de şahitlik etmiş oluyorsunuz. İsteyenler dalış kurslarından da faydalanabiliyor.
Adanın ikinci en meşhur plajı ise Kokini Paralia (Kırmızı Sahil – Red Beach). Buraya gitmek için yine Fira merkezden Akrotiri otobüslerine binmeniz gerekiyor. Son durak deniz kenarında. Buradan da denize girebilirsiniz ama meşhur Red Beach’e gitmek için biraz yürümeniz gerekiyor. (yaklaşık 10-15 dk). Güneşte yürümek istemiyorsanız, otobüsün sizi indirdiği son duraktaki sahilden (indikten sonra biraz sağda küçük bir iskele var) küçük teknelere binerek gidebilirsiniz. Yaklaşık 5 euro gibi cüzi bir fiyat talep ediyorlar, ki buna dönüş ücreti de dahil. Tekne size önce denizden kırmızı plajı, sonra beyaz plajı gösteriyor, sonra tekrar kırmızı plaja gelip sizi bırakıyor. Dar bir kumsal alanı var. Burada da küçük küçük kırmızı taşlar var. Denizin içindeki balık çeşitliliği ise oldukça fazla. Özellikle denizi karşınıza aldığınızda, sağ taraftaki kayaların dibinde çok güzel balıklar var. Snorkel ve maskeyle gitmekte fayda var. Burada da kiralan şezlong ve şemsiyeler var ama yine şezlong ve şemsiye olmadan da hazlunuzu serip keyfinize bakabilirsiniz.

Aspri Paralia (Beyaz Plaj, White Beach) adını beyaz taşlarından alıyor. Ancak buraya ulaşım biraz daha zor. Hangi tarihte gittiğiniz önemli. Şezlong, şemsiye bulamayabilirsiniz. Hatta buraya gidecek bir tekne de bulamayabilirsiniz. Daha bakir bir plaj ancak ulaşım sorunu için ancak adaya vardığınızda adalılardan o tarih için bilgi almanız gerekiyor.

Perissa, Perivolos da adanın diğer meşhur plajlarından. Kamari’nin hemen güneyindeki bu plajlara da gidilebilir. Daha sakin bir sahil istiyorsanız aracınızla ada turu da yapabilirsiniz.

Fira

Calderadan 300 metre yükseklikteki kayalıkların üzerine kurulmuş, Santorinin en meşhur kartpostallık bir bölgesidir. Beyaz badanalı kübik evleri, terasları, dolambaçlı yolları, küçük kareleri, mavi kubbeli kiliseleri ile dünyada benzeri az görülecek türden büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Fira’nın aşağısındaki küçük limandan Fira’ya toplam 587 adımlık dik merdivenlerden çıkarak veya kablo arabaları kullanarak çıkılabilmektedir. Fira Santori’nin turizminin asıl yaşandığı yer olarak küçük otelleri, apartları, restoranları, kafeleri, kuyumcuları ve hediyelik eşya dükkânları ile Santori’nin bir numaralı turistik bölgesidir.

Oia

Santori’nin kuzey ucunda, Fira’ya 12 kilometre mesafede yer alan Oia, kalderaya bakan müthiş bir manzaraya sahiptir. Genellikle pahalı oteller ve varlıklı insanlar burada yaşamaktadır. Havuzlu evleri ve küçük butik otellere dönüştürülmüş beyaz badanalı evleri ile Fira gibi karpostallık bir yerdir. Oia’nın manzarası ve evleri Fira’ya oldukça benzemekle beraber tek farkı daha pahalı bir yer olmasıdır. Oia’ya çıkan yollar oldukça dolambaçlı ama bir o kadarda enfes bir görüntüye sahiptir. Oia’nın en meşhur yanı günbatımının buradan harika görünmesidir.Akşam saatlerinde buraya gün batımını izlemeye gelenlerle dolup taşmaktadır.

Caldera

3.500 yıl önce burada bulunan bir volkanın patlamasıyla oluşan Kaldera, bu patlamanın sonucunda 73 kilometrekarelik toprağın çökmesi ve çöken alanı denizin doldurmasıyla oluşmuştur. Bu doğal oluşum bugün, Santorini’nin ünlü bir turistik ada olmasındaki en büyük nedendir. Halen aktivitesi bulunan kalderanın kendi merkezinde, kaplıcalar, gaz bacaları ve Kaimeni ismi verilen adacıklar yükselmektedir. Kalderanın batısındaki küçük bir adada bulunan kaplıcalar turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Arkeolojik Site Ve Kırmızı Kumsallar

Fira’nın 12 kilometre güneybatısında Akrotiri köyü yakınlarında bulunan bu yer, Santori’nin tarihine ışık tuttuğu gibi kırmızı plajıyla da ünlüdür. Burada yapılan kazılarda Santori’nin milattan önce 16. yüzyılda müreffeh ve gelişen bir şehir olduğunu, ticaret ve nakliye ile uğraşan yerli bir halkın yaşadığını göstermektedir. Bu tarihi tarafının yanında turistik olan bir diğer yanı da kıpkırmızı kayalıkları ve kumsallarıdır. Uçurumun hemen altında bulunan kırmızı kumsal masmavi denizi, şezlong ve şemsileriyle oldukça büyüleyici görünmektedir.

Thira Antik Kenti

Santorini’nin güneydoğu kıyısında bulunan Antik Thira kenti dokuzuncu yüzyıldan kalma tarihi bir mirastır. Bu sitede Helenistik bir tapınak ve bazı kalıntıların yanı sıra Roma ve erken Bizans döneminden izlerde görülmektedir. Müzede bulunan tüm kalıntılar Fira Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Thira Antik Kenti, Santorini’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Pyrgos

Fira Santorini’nin başkentliğini 1800 yılında devraldıktan sonra tepenin üzerindeki kale kalıntılarının etrafında beyaz badanalı kiklad evleri ve Pyrgos kilisesi inşa edilmiştir. Daha önceleri metruk unutulan bir bölgeyken, 2004 yılından sonra açılan birkaç butik otel ve şık restoranların açılmasıyla Pazar turizmine hitap etmeye başlamış ve canlanmıştır. Pyrgos konum olarak ise Fira’nın 8 kilometre güneydoğusundadır.

Perissa Kumsalı

Santorini’de gezip görülecek yerlerden bir diğeri de Perissa Plajı’dır. Santorini’nin en iyi bilinen ve en popüler plajı olan Perissa, Perivolos köylerinin güneydoğusunda bulunmaktadır. Fira’ya uzaklığı ise 12 kilometredir. Perissa Plajı ince siyah volkanik kumlarla kaplıdır ve uzunluğu 6 kilometreyi bulmaktadır. Her şezlongun üzerinde bulunan ağaç saçakları, deniz tavernaları ve bir dizi kafeler sahil boyunca uzanır. Bunun yanında bazı su sporları tesisleri de bulunan Perissa, güneşlenmek ve denizin keyfini çıkarmak için en uygun yerlerden biridir.

Santorini Yunan mutfağının etkisi altında olmasının yanında kendi yerel lezzetlerine de sahip bir adadır. Yerel spesiyalleri arasında beyaz patlıcandan yapılan; fava caper, kızarmış domates dilimlerinden yapılan; dolmades ve sarma bulunur. Bunun yanında deniz ürünlerinin de bir hayli tüketildiği adada, özellikle sahile yakın tavernalarda taze balıkların tadına bakabilirsiniz.

Kaldera’ya bakan restoranlar ve tavernaların fiyatları çok yüksekken, hemen ara sokaklarda bulunan mekânların fiyatları genellikle düşüktür. Bu manzara üzerinden fiyatların kabarmasını istemeyenler için uygun bir tavsiye olabilir. Bütçesi kısıtlı olanlar ise genellikle meyhane ve aile tavernalarında yemektedir. Oia ve Fira’da orta fiyatlı restoranlar bulmakta mümkündür. İki kişilik bir balık menüsünü ortalama 40 Euro’ya yiyebilirsiniz.

Popüler Restoranlar:

  • Kapari Wine Restaurant
  • Aroma Avlis - Food & Wine
  • Pitogyros
  • Captain's Corner Taverna
  • Sea Side by Notos

 

Aktiviteler

Festivaller

Festival

Megaron Gyzi Festivali, Ağustos ayının ilk üç haftasında, Fira'daki Gyzi Kültür Merkezi'nde gerçekleşir. Çoğunlukla cazın müzikal konserleri, klasik müzik ve sanat sergileri gibi çeşitli etkinlikler içerir. 

Santorini Caz Festivali, Temmuz ayında gerçekleşir ve Jazz müziği severleri cezbeder. Yerli ve yabancı ünlü sanatçılar, caz ritimleriyle sizi eğlendirir. 

Ifestia Festivali, (Yunan Volcano Festivali anlamına gelir), her yıl Ağustos ayında düzenlenmektedir. Havai fişeklerle adanın yanardağı patlaması ve ilginç olaylar, konserler ve dans gösterileri serisini kapsar. 
Uluslararası Müzik Festivali, Eylül ayında  Fira’da gerçekleşir. Uluslararası müzik dünyasından sanatçıları, iki hafta boyunca memnuniyetle ağırlanır.

Gece Hayatı

Santorini-gece

Santori’nin gece hayatı hem geleneksel Yunan kültürü hem de turizmin etkisiyle modern kültüre göre şekillenmiştir. Fira, Oia gibi başlıca bölgelere yoğunlaşmış olan meyhaneler, tavernalar, kafeler ve çoğunlukla barlar Santorini’nin başlıca gece hayatının yaşandığı mekânlardır. Santorini’nin şarapları dünyaca ünlüdür. Bu yüzden yerel şarapların imal edildiği ve satıldığı şaraphaneler turistler ve yerel halkça büyük ilgi görmektedir. Canlı müzik yapan tavernalar, restoranlar ise insanların yemek eşliğinde eğlendiği yerlerdir. Bu mekânlar eğer Kalderaya bakıyorsa genellikle pahalı, ara caddelerde ise uygun fiyatlı olabilmektedir. Eğer düşük bir bütçeniz varsa bu öneriyi dikkate alabilir veya popüler bir diğer eğlence mekânlarından olan meyhanelere gidebilirsiniz. Adanın gece hayatı ise genellikle gece olmadan bitmektedir.

Alışveriş

alısveris

Santorini’de alışveriş yapmak oldukça eğlencelidir.
Hem yerel ürünleri hem de temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok butik dükkân ve mağaza bulunur.
Ayrıca Yunanistan’ın en ünlü şarap yapım bölgelerinden biridir de. Avrupa Birliği menşei onaylı bu şarapları Oia’da ki IAMA Şarap Store’dan satın alarak tadını çıkarabilirsiniz.
Bunun yanında Atlantis Kitapçısı’da bir hayli rağbet görmektedir. İngilizce, Yunanca, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Hollandaca ve Portekizce dilinde birçok kitabın bulunduğu müthiş bir yerdir. Hediyelik eşya, giyim, gıda ve takı aksesuar alışverişlerini yapmak içinse en uygun başkent Fira’dır.