menu

Kuşadası'ndan kalkan feribotumuzla artık Samos sadece 9o dk uzağınızda... Biletinizi online olarak satın alabilir, ayrıntılı bilgi ve ekstra hizmetlerimiz için 7/24 08504950959 numaralı Çağrı merkezimizden destek alabilir, Whatsapp bağlantımıza tıklayarak sorularınızı direk olarak iletebilirsiniz.

timetable

SAMOS GiDiS DÖNÜS FERiBOT FiYATLARI
 

Ferry(Feribot)

Tax(Alan Vergisi)

Total(Toplam)

Daily Return (Günübirlik) 25 €* 10 € 35 €
Open Return (Açık Dönüş) 25 €* 20 € 45 €
One Way (Tek Yön) 20 €* 10 € 30 €
 0-6 yaş  Ücretsiz  Ücretsiz Ücretsiz
6-12 yaş 15€ 10€/20€ 25€/35€ 

Deniz'e karsı Limitsiz Içkili Tavernalı Aksam yemegi sadece 25 €...
4 çesit Meze+Salata+Balık+Limitsiz Icki ve daha birçok ikram...

Adanın en güzel restoranlarından Maistrali Tavern'de unutulmaz bir gece sizleri bekliyor.

Geleneksel Yunan mutfağının lezzetlerinin bolca sunulduğu, limitsiz içkili, canlı müziğin tüm gece devam ettiği taverna eğlencesine sizleri bekliyoruz.

Samos Adası mutfağı geleneksel yunan lezzetlerinin yanı sıra yerel tatları da içermektedir. Adanın merkezinde ve çevresinde taverna olarak adlandırılan restoranlar bulunmaktadır.

Merkezde bulabileceğiniz restoranların menüleri benzerlik göstermektedir. Geleneksel yunan mutfağına özgü salata çeşitleri başlangıç için tavsiye edilebilir.

Klasik Grek Salata, domates, soğan, irice doğranmış biber halkaları, bizim mutfağımızdaki tam yağlı beyaz peynirimize benzerlik gösteren büyükçe bir dilim feta peyniri, kapari taneleri, kekik, yerel zeytinyağlarıyla lezzetlendirilerek sunulur.

Bir diğer başlangıç olarak adaya özgü ızgara olarak servis edilen Mastello 2 büyük dilim halinde sunulmaktadır.

Ege mutfağının karşılıklı olarak bir bütün olduğunu düşünürsek fava, cacık, <, patlıcanlı meze çeşitleri, yaprak sarma gibi mezeler masanıza tavsiye edebileceğimiz aperatiflerdir.

Restoranlarda tüm deniz ürünlerini taze olarak bulabilirsiniz. Kalamar, karides, adaya özgü kurutulmuş ahtapot, kabuklu deniz ürünleri bolca tüketilebilir. Deniz ürünlerinin yanı sıra kırmızı et çeşitlerinin Yunan mutfağına özgü hazırlanmış çeşitlerini de bulabilirsiniz.

Souflaki çeşitleri, farklı soslarla tatlandırılmış biftekler tavsiyemizdir. Yemeklerinizin yanında karaflarda sunulan ev yapımı şarapları veya bölgedeki küçük içki endüstrilerinde geleneksel yöntemlerle üretilen Yunan rakısını (Uzo) deneyebilirsiniz. Uzo servisi karafaki adı verilen 20 cc lik şişelerde yapılır.

İçimi Türk rakısına kıyasla daha yumuşaktır. Bölgeye ait ve adı suma olan, üzüm yerine incirden yapılan, anasonlu veya anasonsuz sert rakıyı da denemenizi tavsiye ederiz. Bir çok restoranda uzo küçük bardaklarda tüketilir. Merkezdeki restoranlarda bizdeki rakı kadehlerine rastlamak mümkündür.

Sirtaki

Sirtakinin kökenine dair en yaygın teorilerden biri Sirtakinin Kasap Havasından doğduğudur. Hasapiko olarak da bilinen Kasap Havası, Osmanlı Döneminde İstanbul’da oynanan bir dans türü. İstanbul’un Fener ve Balat semtlerinde yoğunlaşan kasap locaları arasında doğan bu dansın figürleri kasapların günlük yaşamlarını ifade eder ve hayvanlar kesilmeden önce bir ritüel olarak hayvanın etrafında dönülerek, diz kırıp çökerek yapılırmış. Dönemin kasaplarının çoğu Arnavut kökenli olmasına rağmen, kasap havasının, yani Hasapiko‘nun, neden Yunan kökenli bir dans olarak tanındığı ise bilinmiyor. Zamanla Hasapiko ve Hasapiko Argo (Ağır Kasap), Hasapiko Grigoro (Hızlı Kasap) ve Hasaposerviko (Sırp Kasabı) gibi türevleri evrilerek yerini Sirtakiye bırakmıştır.

Kimileri Sirtakinin bir Zeybek dansı uyarlaması olduğunu iddia ederken, diğer yaygın bir bilgi de bu dansın Yunanistan veya İstanbul’da değil 1950lerde Fransa’da yaşayan Yunan göçmenleri tarafından Sirtaki olarak adlandırıldığıdır.

Birçok kişi de aslında Sirtaki diye bir dans türü olmadığını ve bunun bir film müziği olduğunu savunur. Bu görüşe göre Sirtaki, Nikos Kazancakis’in 1946 yılında yayınlanan Zorba adlı romanından uyarlanan Zorba the Greek (1964) filmi için usta Yunan müzisyen Mikis Theodorakis tarafından bestelenen şarkının adıdır. Zorba, geçmişindeki büyük acıları, hataları dansederek unutan ve hayata ancak bu şekilde tutunabilen bir adamın hikayesini anlatır. Zorba bu adamın adıdır. Filmde dansın rolü (Zorba karakterini canlandıran Anthony Quinn kadar olmasa da) oldukça büyüktür. Haliyle işin içinde dans olunca, müziğin de öneminin altını çizmek gerekiyor.

Aktiviteler

Spor | Deniz | Dagcılık

Samos

Kokkari rüzgarlı bir bölge olduğundan turistlerin rüzgar sörfü yapmak için tercih ettikleri en popüler yerdir. Su sporcuları kendi ekipmanları ile buraya gelir ve rüzgar sörfü yapmak için her daim çok elverişli olan adanın bu noktasında eğlenceli saatler yaşarlar.

Pythagorion sahilinin bulunduğu alandan tekne kirayabilir, kayak, kneeboard, manaski, su kayağı ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Potokaki'de plaj voleybolu ve futbol oynayabilirsiniz.

Yelken, rüzgar sörfü, dalış, jet ski ya da sade kano ise yapabileceğiniz diğer aktivitelerden....

Yürüyüs | Dag Bisikleti

Samos

Samos onlarca yürüyüş parkurlarıyla ünlüdür. Nisan ayından Ekim ayının sonlarına kadar birçok Avrupalı ve dünyanın değişik yerlerinden gelen yürüyüşçülerle adada karşılaşabilirsiniz. Bu yürüyüşçüler, yürüyüş güzergâhlarında bulunan yamaçları, zirveleri hafif teçhizatlarsa altüst edip, doğanın ve yürüyüşün bütün güzelliklerinin keyfine varırlar.

Cep telefonu yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. Kaldığınız yerden çıkışta (otel ve arkadaşlarınızı v.b.) mutlaka nereye gittiğiniz ya da nerede olduğunuz konusunda bilgilendirmeniz ve acil telefonları bilmenizde fayda var.

At Binme | Jeep Safari

Samos

Ata binmek isteyenler, binicilikle uğraşan merkezlere, yani Potokaki'ye, Aziz Konstantino'ya ve Arkoudolakka bölgesinin yanında bulunan Paleokastro'ya yönelmeleri gerekiyor.

Dağlık kesimi fazla olan adada çok keyif alacağınızı düşündüğümüz Jeep ve Atv Safari için ise yanınıza özel haritaları alıp Karvani'ye (Ambelos'a) doğru gidebilirsiniz.

Kiraladığınız Jeeple ya da ATV ile güzel güzergâhlarının keyfini çıkarabilirsiniz.